Afapp

współczesna logopedia

O terapii afazji u dorosłych Doświadczenia codziennej pracy nad przywróceniem lub poprawą mowy u pacjentów po udarach, urazach oraz chorobach mózgu.

11 listopada 2019

Rehabilitacja zaburzeń pisania

Ćwiczenia analizy i syntezy

Zaburzenia czytania i pisania u chorych z afazją przeważnie idą w parze z zaburzeniami mowy. Przy afazji motorycznej (czyli takiej, w której przeważają trudności w mówieniu, a rozumienie pozostaje na dobrym poziomie) zwykle chory również nie jest w stanie napisać tego, czego nie potrafi powiedzieć. Przy afazji czuciowej (przeważają tutaj trudności w rozumieniu, mowa jest płynna, ale nielogiczna) chory raczej nie napisze niczego pod dyktando.

Odbudowa umiejętności pisania i czytania wymaga sporego nakładu pracy, ale daje też dużo satysfakcji choremu, gdyż efekty są widoczne i namacalne. Warto prowadzić zeszyt, by od czasu do czasu spojrzeć wstecz i pokazać choremu, jakie postępy poczynił. Bywa, że w mowie następuje samoistna poprawa, niestety czytanie i pisanie wymagają nauki od nowa. W procesie odbudowy umiejętności pisania niezbędna jest analiza i synteza słuchowa. Chory musi nauczyć się przeliterować wyraz, wyodrębnić z niego mniejsze części, takie jak sylaby i głoski.

Jeżeli dominująca ręka chorego (najczęściej prawa) jest niewładna w dużym stopniu i rehabilitacja nie rokuje szybkiej poprawy, należy rozpocząć ćwiczenia pisania ręką lewą.

Opis ćwiczenia

Dziś zamieszczam kilka ćwiczeń analizy i syntezy, na podstawie których możecie tworzyć własne zestawy. Chory nazywa kolejne przedmioty przedstawione na ilustracji, następnie wyodrębnia pierwszą literę i zapisuje ją w kratce pod obrazkiem. I tak z każdą kolejną ilustracją, aż utworzy się całe słowo, które będzie podpisem do obrazka poniżej.

Miłej pracy.

Obiecuję zamieścić wkrótce kolejne zestawy. Jeśli się Wam podoba bądź macie jakieś sugestie, proszę o wpis pod postem na Facebooku.