Afapp

współczesna logopedia

O terapii afazji u dorosłych Doświadczenia codziennej pracy nad przywróceniem lub poprawą mowy u pacjentów po udarach, urazach oraz chorobach mózgu.

15 października 2019

Jak mówić do bliskich z afazją?

Wskazówki zamieszczone poniżej powstały na postawie wypowiedzi osób, które w przeszłości same cierpiały na afazję.
  1. Zanim zaczniesz mówić, upewnij się, że chory Cię słyszy, że nic go w tej chwili nie rozprasza i może skupić uwagę na Twojej wypowiedzi. W pomieszczeniu powinno być cicho, bez dźwięków telewizora czy radia w tle.
  2. Utrzymuj kontakt wzrokowy z chorym, obserwuj jego mowę ciała i gesty, za pomocą których próbuje Ci coś przekazać.
  3. Jeżeli chory nie ma problemów ze słuchem, nie mów zbyt głośno. To wyrazistość i tempo mowy ma znaczenie, nie głośność.
  4. Mów prostym językiem, ale nie moduluj głosu tak, jak w wypowiedziach kierowanych do dziecka. Używaj “dorosłego” języka i tonu.
  5. Zwracaj się do chorego w prostych zdaniach, spowolnij tempo mówienia, kładź nacisk na kluczowe słowa, powtórz je, jeśli jest potrzeba.
  6. Daj choremu tyle czasu na wypowiedź, ile potrzebuje, a potrzebuje na pewno więcej. Nie mów za niego, nie kończ za niego zdań, tylko dlatego, że jego wypowiedź długo trwa.
  7. Aby ułatwić komunikację, wspomóż się rysunkiem, gestem, zdjęciem, napisem, wyrazem twarzy.
  8. Daj choremu możliwość napisania, jeśli to możliwe, narysowania, wskazania przedmiotu (gdy słowa czy napisy nie są rozumiane, należy posłużyć się konkretnym przedmiotem lub jego zdjęciem).
  9. Zadawaj pytania, na które można udzielić odpowiedzi “tak”, “nie”. Unikaj pytań otwartych, jeśli chory nie potrafi na nie odpowiedzieć.
  10. Pozwól choremu wypowiedzieć się samodzielnie, jeśli próbuje przekazać coś osobie trzeciej, nie wypowiadaj się w jego imieniu, jeśli Cię o to nie poprosi, np. gestem.
  11. Jeżeli chory się zdenerwuje, pomóż mu się wyciszyć, uspokoić oddech, zanim podejmiecie kolejną próbę.
  12. Nie unikaj kontaktu z chorym ze strachu, że “nie można się z nim dogadać”.